Ani na vteřinku jsme nepochybovali, že bychom si nechali ujít 5. ročník konference Content First. O důležitosti kvalitního obsahu (nejen) v on-linu jsme přesvědčeni. Proto jsme se už dlouho těšili na setkání s ostatními, kteří to vidí stejně. Program sliboval zajímavá témata v podání ještě zajímavějších přednášejících v zastoupení těch nejzajímavějších agentur a brandů. Pojďme si připomenout všechny highlighty dne. Z pohledu copywriterky a správkyně sociálních sítí.

Coffee first a vzhůru do Content first

Po snídani a úvodním slovu moderátora Filipa Rožánka zahájil den seriál Dycky Most! Respektive Ondřej Lasák. Seniorní internetový dramaturg České televize, který se zasloužil o tuto komunikační smršť a fenomén loňského, a především úvodu letošního roku. Ve dvaceti minutách jsme zjistili, jaké aktivity úspěchu předcházely, ale i to, co následovalo. Dycky Most! rozhodně nebyl dílem náhody, ale výsledkem důkladně promyšlené kampaně z dílny zkušeného Ondry a jeho týmu.

Znáte pojem ASMR? Pro mnohé z nás se jednalo o zkratku dosud nepoznanou. Jak nám první řečník vysvětlil, jedná se o typ videí, který mají za cíl vyvolat v těle příjemné pocity. Obsah tvoří „pouze“ tlumené a šeptavé zvuky. Ačkoli se jedná v současnosti hlavně o americký fenomén, díky Dycky Most! a brilantní práci celého realizačního týmu si můžeme vychutnat celých 10 hodin ASMR videa z prostředí hospody Severka. Ondra odstartoval den skutečně velkolepě.

Poté jej vystřídala u řečnického pultíku Tereza Hronová. V organizaci Člověk v tísni pečuje o její sociální sítě a rozhodně zde není nováček. Tereza nás přenesla do světa influcenerů a konkrétně za Shopaholic Nicol. Za Shopaholic Nicol v Zambii. Zní vám to jako oxymóron? To nejste sami. Nepochopení a rozporuplné emoce followerů profilu Člověk v tísni očekávala i Tereza Hronová. Všechny v sále přesvědčila o důležitosti důkladně připravené komunikační strategie s důrazem na transparentnost. Působivou případovou studií o práci s influencery v extrémních podmínkách ovládla Tereza sál.

Nikdy nepodceňte sílu obsahového marketingu.

V prvním bloku přednášek se však neztratil ani Milan Zeman se svým učebnicovým příkladem toho, že content zkrátka patří na první místo. Provedl nás dopodrobna všemi kroky, jak se značka Rock Point díky kvalitnímu obsahu na svém blogu a linkbuildingu vyhoupla z nuly až na první pozice ve vyhledávání. A důležitá myšlenka na závěr: Výsledky obsah negeneruje v následujícím kvartále. Ale až v následujícím roce. A tom dalším.

Za zvuků podcastů a copywriterské klávenice

Dosud málo probádané vody podcastů rozvířila po coffee breaku Hana Němečková z Forbesu. Téma by vydalo i na celodenní přednášku, ale časový limit i moderátor měřili všem spravedlivě. Alespoň několik zajímavých pointů: audio obsah vytváří nejen Samsung, ale třeba i Chanel. Mezi posluchači najdete nejčastěji osoby s vyšším vzděláním a do třetice: Podcastová analytika je slovy Hanky aktuálně prehistorická. Po tomto výstupu jsem přesvědčena, že o podcastech ještě hodně uslyšíme.

Od seriálu, přes influenecery, svět SEO a audio obsah jsme konečně došli až k ryze „psací“ tvorbě. Mé copywriterské ucho zbystřilo, protože Lucie Hrdinová z hájedničky prozradila pár osvědčených triků, jak udělat z každého průměrného textu dílo hodné nominace na Zlatý středník. Jako jeden z nejzajímavějších hodnotím představený koncept MAYA. Staví na ponechání toho „starého a osvědčeného“, ale zasazení do nové perspektivy. Prakticky: „Příběh Romea a Julie (toto je to staré známé) na potápějící se lodi (toto je ta nová perspektiva)“. Tímto způsobem prý odprezentoval kdysi v Hollywoodu před schvalovací komisí James Cameron svůj filmařský záměr. A ejhle. Ono to prošlo. Děkujeme konceptu MAYA, že dnes můžeme sledovat tento kultovní snímek.

Koncept MAYA snoubí jednoduchost s efektivnosti.

A dále: Není radno podceňovat text HR inzerátů. Vždy mluvte ve 2. osobě. Svého ideální kandidáta prostě oslovte jako by stál vedle vás. Třeba jako to udělali v AirBank. Potřebujete komunikovat určitou nepříjemnost? I to se dá vyřešit. Kupříkladu tvrzení před vchodem do obchodu Makro „Vstup je povolen dětem s výškou nad 140 cm“ zní jednoznačně lépe než „Děti do 140 cm mají vstup zakázán“. A zaznělo i doporučení, jak komunikovat o něco citlivěji: Vždy je lepší využít metodu „pasivizace“ a sdělit: „Došlo k chybě“ než abyste přímočaře poukázali na chybu vašeho zákazníka. Děkujeme Hanko!

Velvyslanci tweetují, Češi vaří… ale hlavně autenticky

Paleta řečníků i témat byla skutečně pestrá, ale čas i trpělivost čtenáře těchto řádků omezená. Proto k věci. Už víme, že britský velvyslanec v Praze umí i díky Terezy Kosákové tweetovat sám, ale na „storíčka“ britské ambasády je ještě brzy. Zjistili jsme, že IKEA dokáže na Facebooku reagovat příspěvkem na aktuální dění do dvou hodin, ale strategii pro Instagram zatím dolaďují. A vystoupil také Ondřej Sitta ze Seznamu se svou argumentací pro význam kvalitního obsahu.

Na zajímavých příkladech dokázal, že lidé nejsou zase takoví ignoranti vůči reklamním formátům a dokážou rozeznat a ocenit hodnotný obsah.  Před závěrečným triem přednášek jsme si při panelové diskuzi vyslechli (anebo jsme se spíše jen utvrdili), že jsme národ kuchařů a kuchtiček. Kromě jiného nám například fotografka pro food magazín Albertu prozradila, že ve foodstylingu dnes již nezabírá nereálné pozlátko, nýbrž autenticita.

Trendy content 2020

Ostatně ta funguje nejen v Albert magazínu. Byla to i jedna z předpovědí Jana Javornického se svou prezentací trendů content marketingu pro rok 2020. Ten svým vtipně svérázným projevem ovládl sál (hned po prezentaci projektu pro Mall v podání pana Berana a Vrány ????). Jak tedy Jan potvrdil, autenticita určitě ano. Stále je však nutné zachovat ve všem poctivé „řemeslo“. Jako správná cesta se v nadcházejícím roce jeví rovněž spolupráce mezi brandy. Zelenou bude mít využití omnichannelu nebo obsah, který naplňuje myšlenku „bigger than life“. Značky by měly zkrátka přicházet s velkými myšlenkami. #challengeaccepted

Na závěr jsme se už rádi oddali slovům a obrazům v prezentaci moderátora Filipa. Připomněli jsme si, že i za zdmi brandů velikosti Dove, PEPSI, McDonald‘s, H&M nebo Heineken sedí pouze chybující lidé. A pak to dopadá tak, že i obrovské kampaně mohou (nebo spíše musí) skončit po pár dnech. Content First ovšem skončil přesně podle plánu. A první i poslední dojem byl více než dobrý. Také podle plánu.

„Coolest monkee in the jungle“ aneb opatrnosti není nikdy dost. Obzvlášť, když se tvoří marketing pro značky jako H&M.

Štítky: Content first copywriting inspirace Praha vzdělání

Lenka Kolářová

Lenka Kolářová [1]
[1] Copywriter

Usměvavá copywriterka se smyslem pro detail a bývalá zaměstnankyně Advisio.

Související články

Advisio blog I články prodávají
Denisa Poláčková

Denisa Poláčková

23. 9. 2019 5 minut čtení

  • [Copywriting]
  • [E-commerce]

I články prodávají

Mnoho lidí má pocit, že články jsou obyčejnou výplní webů a blogů. Omyl. Pokud jsou správně koncipované, napsané a prolinkované, zaujmou víc než produktový text. Jak toho…

Michelle Losekoot a její školení
Anetta Bělunková

Anetta Bělunková

11. 10. 2019 5 minut čtení

  • [Copywriting]
  • [Konference]

10. sběr CopyCampu

Nejeden copynadšenec dorazil 10. 10. na CopyCamp sesbírat pár rad. To, že nejde jen o uniformní záležitost, nám letos tvůrci předvedli již po desáté. Sladké hroznové…

MarketingON
Denisa Poláčková

Denisa Poláčková

8. 11. 2019 4 minuty čtení

  • [Konference]
  • [Ze života agentury]

MarketingON #6: propojení marketingu a HR v hlavní roli

Další MarketingON moderoval Petr Kubala, který vnesl na tuto již pravidelnou ostravskou akci notnou dávku humoru a odlehčil tak řečníkům i organizátorům.   I tentokrát jste se mohli…