Podmínky využívání chytrých kampaní v Nákupech Google (Smart Shopping campaigns), jak je nastavit, co od nich můžete očekávat a jaké jsou vlastně možnosti optimalizace? Odpověď se dozvíte, stačí číst dál.

Podmínky používání

Jestliže chcete tuto funkci využívat, je potřeba, aby stávající kampaň v Google nákupech zaznamenala alespoň 20 konverzí za posledních 45 dní. Kampaně tedy nelze spustit na úplně nových nebo malých účtech. Další podmínkou je mít na webu vloženou globální značku měření a mít vytvořený remarketingový seznam s alespoň 100 uživateli.

Nastavení kampaně

Tak jako u klasických produktových inzerátů vám stačí ověřený web ve službě Google Merchant Center, kvalitně zpracovaný produktový feed a propojení účtu Google Ads s účtem v Google Merchant Center. U takovýchto kampaní je však možno cílit i na obsahovou síť Google, Gmail a YouTube. Proto se považuje za důležité do účtu v Google Merchant Center nahrát i obdélníkové a čtvercové logo eshopu. Není to podmínkou nastavení kampaně, ale výrazně to zlepší její výsledky a vzhled.

Na výsledky se vyplatí počkat

Může se stát, že vám klesne zobrazení u dynamického remarketingu, ale to není to důvod k obavám. Tato kampaň totiž přebírá jeho funkci.

Tak jako u všech chytrých kampaní od Google se zde také využívá systém strojového učení. Počítejte tedy s tím, že nejlepších výsledků začne kampaň dosahovat až za 2-3 týdny po spuštění. Tento čas je závislý na počtu dat – větší účty za kratší dobu.

Možnosti optimalizace

Není možné sledovat vyhledávací dotazy, na které se reklama spustila, tak jako to jde u klasických inzerátů. Tudíž nelze pracovat s vylučováním nerelevantních vyhledávacích dotazů. Nenastavíte ani úpravu nabídky na jednotlivá zařízení. Lze tedy pracovat například s hodnotou cílové návratnosti investic ROAS, nebo se složením produktů. Pokud zjistíte, že díky určitému produktu máte vyšší návštěvnost, ale zároveň nízký konverzní poměr, můžete jej z této kampaně vyloučit.

Jak určit hodnotu ROAS ve vztahu k PNO

Abyste tuto kampaň mohli vhodně nastavit, je potřeba si určit, jaká by měla být hodnota cílové návratnosti investic. Pokud máte požadavek na podíl nákladů obratu (PNO) 10 %, tak se jedná o hodnotu ROAS 1000 %. Při požadovaném PNO 5 % je hodnota ROAS 2000 %. To znamená, že za každou investovanou korunu v reklamě chcete získat dvacetinásobek v tržbách.

Otestovali jsme za vás

Přesné porovnání klasických a chytrých nákupů není možné, jelikož se zobrazují na jiných plochách a chytré nákupy se spouštějí i v dynamickém remarketingu. Avšak pro představu jsme na vybraném účtu udělali meziroční srovnání. Je zde vidět velký nárůst počtu konverzí, jejich hodnoty i růst konverzního poměru. Naopak klesá cena za konverzi. Podíl nákladů obratu je také výrazně lepší. U původní kampaně to bylo 13 % a u nové necelých 7 %. My jsme s touto novou kampaní velmi spokojeni.

Původní PLA kampaň

Chytrá PLA kampaň

Náš tip na závěr

Ideální podmínky pro tuto kampaň jsou 50 a více konverzí měsíčně. U menších účtů měla lepší výsledky klasická produktová kampaň. Jestliže prodáváte sortiment, který je hodně sezónní, nedoporučujeme spouštět tuto kampaň mimo sezónu, ale během ní. Kampaň se rychleji naučí a bude vám lépe fungovat.

Štítky: chytré kampaně Google kampaně nastavení kampaně optimalizace PPC

Markéta Gramesová

Markéta Gramesová [1]
[1] PPC Team Leader

Vedoucí PPC oddělení se zálibou v moderních technologiích a cestování.

Související články

Markéta Gramesová

Markéta Gramesová

28. 5. 2019 2 minuty čtení

  • [Aktuality]

Google nákupy konečně i na Slovensku

Od spuštění Google nákupů pro Českou republiku se spekulovalo, kdy do programu zapojí Google také Slovensko. A konečně jsme se dočkali. Jakožto klíčová agentura Googlu máme…

Adéla Langerová

Adéla Langerová

17. 5. 2018 4 minuty čtení

  • [E-commerce]

Certifikovaná agentura: proč si ji vybrat?

Certifikát Sklik, Mergado, Heureka, Facebook, Google partner. Tolik certifikátů, ale k čemu jsou vhodné a co vlastně znamenají. Jeden by z toho dočista ztratil hlavu. Chaos. Vaše hlava ale může…

Katarína Lučanová

Katarína Lučanová

20. 3. 2019 5 minut čtení

  • [PPC]

1. časť: Nešťastná 13 pre PPC-čkára

Nastavenie PPC kampaní vyzerá ako celkom jednoduchá úloha. Avšak často sa stáva, že kampane nefungujú podľa predstáv a hlavne začiatočníci nevedia odhaliť pravý dôvod. Nasledujúci článok sa…